Odzysk drewna
Odzysk – jak zachęcić ludzi do odzysku, do zrównoważonych działań – przede wszystkim działań w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).
Możliwości jest wiele. Jednym z takich pomysłów jest odzyskiwanie drewna przeznaczonego do spalenia czy wyrzucenia na śmietnik, zrobienie z niego nowego przedmiotu, który będzie miał nowy wygląd i nowoczesną odsłonę. Zależy nam na zainspirowaniu osób, które wyrzucają drewniane przedmioty do podjęcia działań w przeciwnym kierunku…kierunku odzysku.
‘’Każdy może zostać designerem pozytywnych zmian…’’ to hasło, które będzie nam towarzyszyć przez okres trwania projektu.
Podjęliśmy współpracę ze spółką o charakterze not for profit Ekobudka.
Dzięki pasji wielu osób – młodszych i starszych, w pracowni Ekobudki, powstają unikalne wyroby drewniane, w różnym stylu, do różnego zastosowania.
Wytwarzanie wyrobów z drewna i dodatków do domu, to także przykład harmonijnej współpracy międzypokoleniowej.
Ręczna obróbka drewna, połączona z nowoczesnymi trendami przenika się w ramach tej współpracy każdego dnia.
Spółka działa nie dla zysku (non for profit).
Wyroby z drewna to tylko środek i narzędzie realizacji celów społecznych Ekobudki. Wytwarzają ozdoby do domu, sprzedają je, aby dzięki temu rozwijać różne formy edukacji dla dzieci i dorosłych.
Spółka pozyskując materiały do wyrobów jest nastawiona na odzysk drewna, kieruje się wartościami społecznymi, etycznymi i pięknem natury.
‘’Cieszy nas, że porzucony kawałek drewna, przeznaczony do spalenia dostaje drugie życie, a później staje się naturalną ozdobą wielu domów’’- mówią Wolontariusze Ekobudki
Na łamach Ekogazety, w ramach wspólnego projektu ze spółką, będziemy prezentować wyroby z drewna, pochodzące z odzysku.
Dlaczego ten projekt jest dla nas ważny?
Przystąpiliśmy do takiej projektu z kilku powodów.
Przede wszystkim zależy nam na zwróceniu uwagi na pozytywny aspekt gospodarki o obiegu zamkniętym.
Skupiliśmy się na drewnie, ponieważ bliskie naszemu sercu są lasy, które są wycinane. Znikają z powierzchni ziemi w zastraszającym tempie. Postępujące wycinanie drzew, niszczenie całych leśnych ekosystemów staje się normą.
Nie akceptujemy tego. Przede wszystkim nie akceptujemy daleko posuniętego marnotrawstwa związanego z konsumpcją.
Dlatego odzysk drewna (m.in: odpadowego) i wykorzystanie go do tworzenia nowych wyrobów ma sens.
Czasami niewielka podpowiedź i inspiracja może przyczynić się do stworzenia czegoś niepowtarzalnego, czegoś co jeszcze wykorzystamy w swoim otoczeniu.
Przykład z odzyskiwaniem drewna to tylko zminimalizowany przykład, że można to zrobić, można żyć w sposób zrównoważony, wpisywać się w eko trendy.