Wolontariusz poszukiwany :)

Wolontariusz w Ekogazecie zawsze mile widziany.

Rozważasz wolontariat ?

Bardzo nas to cieszy, ponieważ Wolontariusz to osoba, która odgrywa ważną rolę w niesieniu pomocy i wsparcia, a korzyści płynące z tego altruistycznego aktu są nawet udowodnione przez naukę.

Wolontariusz jest naprawdę bardzo ważny, ponieważ oferuje niezbędną pomoc wartościowym celom, wspiera ludzi i ważne sprawy.

DOŁĄCZ DO NAS! Zostań Wolontariuszem. Zrobisz coś fajnego dla innych, a przede wszystkim dla siebie….

Można być zaskoczonym takim stwierdzeniem, ponieważ przede wszystkim dostrzegamy korzyści płynące z Wolontariatu dla innych osób czy idei. Rzadko kiedy dostrzegamy pozytywny aspekt wolontariatu dla siebie samych. Więc w dużym skrócie…

Jakie korzyści odnosi Wolontariusz ?

Im częściej jesteś wolontariuszem, tym więcej odniesiesz korzyści. Co  jest ważne… Wolontariat nie musi wiązać się z długoterminowym zaangażowaniem. Nawet krótkotrwałe zaangażowanie może pozytywnie wpłynąć na pożądane zmiany społeczne.

Przyjrzyjmy się więc korzyściom wynikającym z Wolontariatu.

Co robi Wolontariusz – kontakt z innymi ludźmi

Jeśli czujesz się samotny, odizolowany lub po prostu chcesz poszerzyć krąg znajomych, Wolontariat w lokalnej społeczności to ważny – i często zabawny – sposób na poznanie nowych ludzi.

 W rzeczywistości jednym z najlepszych sposobów na nawiązywanie nowych przyjaźni i wzmacnianie istniejących relacji jest zaangażowanie się we wspólną aktywność, a Wolontariat właśnie na to pozwala.

Ponadto łączy cię z ludźmi, którzy mają wspólne zainteresowania i pasje i którzy mogą stać się wspaniałymi przyjaciółmi, co ma też znaczenie ludźmi z różnych grup wiekowych lub społecznych.

Wolontariat jest otwarty dla wszystkich, a to pozwala poznać wielu różnych ludzi, z różnych środowisk, co może tylko otworzyć oczy na wiele istotnych kwestii często niedostrzeganych w życiu codziennym.

Kim jest Wolontariusz – budowanie poczucia własnej wartości

Praca jako Wolontariusz może również dać ci poczucie dumy, zwiększyć pewność siebie, wyrywając Ciebie często z Twojej naturalnej strefy komfortu i środowiska.

Rzeczywiście, Wolontariat pomaga Ci poczuć się lepiej ze sobą, co może, miejmy nadzieję, tworzyć bardziej pozytywne spojrzenie na własne życie i przyszłe cele.

DOŁĄCZ DO NAS! Napisz do nas

Badania pokazują, że Wolontariat może być szczególnie przydatny i ważny w zwiększaniu poczucia własnej wartości i pewności siebie u nastolatków, którzy dopiero rozpoczynają swoją życiową podróż.

Młodzi ludzie w wieku od 11 do 25 lat: „wielokrotnie podkreślali, że wolontariat zwiększył ich pewność siebie, poczucie własnej wartości i wiarę w siebie”. To przekładało się na lepsze umiejętności komunikacyjne.

Wolontariat jest ważny dla zdrowia fizycznego

Co ciekawe, Wolontariusz odnosi wyraźne korzyści zdrowotne, ze swojej aktywności, które mogą poprawić twoje zdrowie fizyczne. Rzeczywiście, coraz więcej dowodów sugeruje, że ludzie, którzy poświęcają swój czas innym, maja mniej problemów zdrowotnych i dłużej żyją.

Badanie z 1999 roku wykazało, że „wolontariusze o wysokim poziomie” (pomagający w dwóch lub więcej organizacjach) mieli o 63% niższy wskaźnik śmiertelności niż osoby niebędące Wolontariuszami. 

A nowsze badania (2013), przeprowadzone przez Carnegie Mellon University wykazały, że dorośli w wieku powyżej 50 lat, którzy regularnie zgłaszali się jako Wolontariusze, byli mniej narażeni na nadciśnienie tętnicze w porównaniu z osobami, które nie były Wolontariuszami.

Wolontariusze sami zauważają korzyści zdrowotne. Czują się fizycznie zdrowsi, a  wielu Wolontariuszy stwierdza, że Wolontariat jest ważny w pomaganiu im w radzeniu sobie z przewlekłą chorobą.

Wolontariusz może pomóc swojej psychice

Jeśli chodzi o znaczenie Wolontariatu dla zdrowia psychicznego, korzyści są oczywiste. Może pomóc przeciwdziałać skutkom stresu, depresji i lęku. Rzeczywiście, kontakt społeczny może mieć głęboki wpływ na ogólne samopoczucie psychiczne.

Wolontariat dzięki stałym kontaktom z innymi pomaga w wypracowaniu solidnego systemu wsparcia, który z kolei zwalcza poczucie samotności i depresji. Wykazano, że Wolontariat ze zwierzętami poprawia nastrój, jednocześnie zmniejszając stres i niepokój.

Wreszcie, Wolontariat poprawia zdrowie psychiczne po prostu dlatego, że wykonywanie altruistycznych czynów czyni Cię szczęśliwszym.

Tak naprawdę człowiek jest zaprogramowany na dawanie innym. Pomaganie innym, wspomaganie ważnych społecznych spraw może dostarczać wielkiej przyjemności.

 „Jeśli chodzi o to, że Wolontariat jest ważny dla zdrowia psychicznego, korzyści są oczywiste. Może pomóc przeciwdziałać skutkom stresu, depresji i lęku”.

Poczucie celu u Wolontariusza

Wolontariusz pracuje bez wynagrodzenia pieniężnego. Oznacza to, że poświęca swój czas sprawom lub organizacjom, które uważa się za ważne lub które realizacją konkretne cel.

Wolontariat pomaga rozwiązać problem społeczny, który uważasz za znaczący, co pomaga zbudować poczucie celu i dodatkowo zwiększa Twoje własne szczęście.  

Jest to szczególnie ważne dla osób starszych – tych, które przeszły na emeryturę lub straciły partnera lub przyjaciół. Wolontariat może nadać Twojemu życiu nowy sens i kierunek!

Wolontariusz często zapomina o własnych problemach

Jedną z korzyści wynikających z Wolontariatu jest to, że może dać głębsze poczucie perspektywy i odwrócić uwagę od negatywnych myśli. Wspieraniu ważnych społecznych spraw, pozwala dostrzec pozytywne strony naszego życia.

Wolontariat – trampoliną dla Twojej kariery

Wolontariat  może być niezwykle przydatny. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy potwierdzenie Wolontariatu to ważna wskazówka dla pracodawcy. Pokazuje potencjalnym pracodawcom, że osoba, która ubiega się o pracę potrafi wykazać inicjatywę, jest gotowa poświęcić swój czas.

Ponadto Wolontariat daje możliwość przećwiczenia ważnych wspólnych umiejętności używanych w miejscu pracy, takich jak:

 • komunikacja,
 • praca zespołowa,
 • rozwiązywanie problemów,
 • planowanie,
 • organizacja.

Wolontariat często otwiera drzwi do wymarzonej Firmy. Szanse zatrudnienia osoby, która wcześniej udzielała się w NGO są zdecydowanie większe niż osoby, której nikt nie zna.  

Wolontariat może pomóc w nawiązaniu kontaktów na przyszłość.

Dla wielu Wolontariat to otwarcie nowej ścieżki kariery i wyjścia z tego co robili wcześniej.

Wolontariusz w Ekogazecie

Oczywiste jest, że korzyści płynące z Wolontariatu są ogromne:

 • poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego,
 • nowi znajomi i przyjaciele,
 • uniknięcie samotności,
 • poczucie celu,
 • głębsza pewność siebie. 

Z kolei wszystkie te rzeczy pomogą zwiększyć ogólne szczęście: sytuacja korzystna dla wszystkich zaangażowanych.

Czy jesteś gotowa lub gotowy współpracować z nami ?

Jeśli tak, warto zadać sobie kilka pytań…

 1. Zastanów się, które tematy ekologiczne Cię pasjonują – będziesz miał większe szanse na czerpanie radości z pracy.
 2. zastanów się czy szukasz możliwości regularnego Wolontariatu, czy wolisz udzielać się tylko sporadycznie ?
 3. Jaki zestaw umiejętności możesz zaoferować i ewentualnie jaki chciałbyś rozwinąć ?

Dołącz do nas, a my życzymy Ci z całego serca powodzenia !

Rozwiniesz się, poznasz nowych pasjonujących ludzi. Ale dla nas najważniejsze jest też to, aby Wolontariat w Ekogazecie sprawiał ogromną radość i przyjemność !

Osoby chętne do współpracy przy redagowaniu Ekogazety zapraszamy do kontaktu